Fornir Kamienny GALAXY
Fornir kamienny to nowoczesny, duży i niezwykle cienki arkusz wykonany z kamienia naturalnego oraz żywicy poliuretanowej. Może posłużyć jako ozdoba ścian we wnętrzach, jak i na elewacjach oraz okleina mebli, drzwi czy kominków. Występuje w różnych odcieniach, fakturach i wzorach, dlatego sprawdzi się w różnorodnych stylistycznie wnętrzach. Będzie doskonale wyglądał w nowocześnie zaaranżowanym salonie, jak i we wnętrzu klasycznym czy nawiązującym do natury. Fornir jest łatwiejszy w montażu niż sam kamień, a jego dekoracyjność jest równie spektakularna.
Do wyboru są trzy wielkości fornirów . Najmniejszy dostępny format to 122x61 cm. Kolejny arkusz jest już dokładnie cztery razy większy czyli 122x244 cm. Dla dużych powierzchni mamy super wielki format kamiennej płyty o wymiarach 122x305 cm ! Pamiętaj, że nie zawsze duży format będzie dobrym wyborem. Świetnym i najprostszym rozwiązaniem jest naszkicowanie ściany i naniesienie w odpowiedniej skali formatów naszego forniru kamiennego. Poświęcając chwilę czasu na taki projekt możesz uniknąć niespodzianek jak i sporo zaoszczędzić . Kieruj się zasadą ‘ Mała powierzchnia , dużo docinek – mały format ‘ Duże formaty świetnie się prezentują kiedy większość z nich nie musi być przycinana. Wielki format to też doskonały wybór gdy jeden arkusz pokrywa nam całą powierzchnię.
Przygotowanie powierzchni przeznaczonej do oklejenia cienkim kamieniem dekoracyjnym
Niezależnie od powierzchni ważne , żeby wcześniej ścianę odpowiednio zabezpieczyć przed nadmiernym wchłanianiem kleju czyli po prostu gruntujemy przeznaczonym dla danej powierzchni środkiem gruntującym. Na stare płytki oraz inne śliskie powierzchnie zaleca się nałożyć środek , który stworzy nam powłokę np grunt z piaskiem kwarcowym dzięki któremu zapewnimy idealną przyczepność
Dopasowanie wzoru czyli układamy arkusze na ‘sucho’
Rozłóż wszystkie arkusze na podłodze i staraj się dopasować kamień tak aby cały układ tworzył całość.. Dzięki takiemu ułożeniu oko skupia się na wzorach i wizualnie mamy wrażenie , że nasz kamień dekoracyjny na ścianie jest monolitem. Równie ważnym elementem jest przystawienie forniru do ściany , obracając go o 180 stopni mamy możliwość oceny w której pozycji kamień prezentuje się lepiej. Padające na łupek światło uwydatnia efekt 3D i jeżeli nam na tym zależy , a tak zazwyczaj jest , to ważne żeby położyć go na ścianie stroną tak aby warstwy kamienia były ułożone kaskadowo. Bardzo często ten sam arkusz po obróceniu o 180 stopni wygląda zupełnie inaczej.. Pamiętaj ,że na wygląd kamienia ma również wpływ kolor światła.
Cięcie fornirów kamiennych
Do cięcia potrzebna będzie najpopularniejsza szlifierka kątowa uzbrojona w tarczę. Nie musi być to specjalistyczna tarcza do kamienia. Możemy wykorzystać tańsze tarcze np. do stali nierdzewnej. Ważne , żeby tarcza była cieniutka dzięki czemu cięcie będzie bardziej precyzyjne. Świetnym rozwiązaniem są prowadnice do pilarek, dzięki którym cięcie jest zdecydowanie łatwiejsze. Jak nie mamy prowadnic to możemy użyć łaty do której przyłożymy tarczę i będziemy przesuwać płynnie wzdłuż jak po prowadnicy..
W miarę możliwości zmontuj sobie stół do cięcia np duża płyta OSB na stojaczkach to doskonałe rozwiązanie. Przydadzą się nam jeszcze ściski , które posłużą do unieruchomienia naszego arkusza co na pewno ułatwi precyzyjne cięcie kamienia.
Po cięciu, krawędzie możesz przeszlifować papierem ściernym na kostce. Za pomocą papieru ściernego również możesz zrobić kąt 45 stopni, który jest jednym z rozwiązań przy łączeniach na krawędziach. Forniry z grubszą warstwą kamienia równie dobrze można łączyć poprzez wysunięcie jednej krawędzi o grubość forniru.
Klejenie
Jaki klej do fornirów kamiennych jest najlepszy ?
Przy wyborze kleju do forniru musimy wziąć pod uwagę miejsce w którym chcemy go zaimplementować . Czy to będzie miejsce suche jak np ściana TV, czy będzie to łazienka gdzie często zmienia się temperatura otoczenia i bywa dość wilgotnie czy może jest to elewacja budynku gdzie na kamień oddziałuje słońce, niska oraz wysoka temperatura.
Zdecydowanie najlepszym wyborem są elastyczne kleje żywiczne na bazie mieszanek poliuretanów i epoksydów z szerokim zakresem zastosowania w niskich oraz wysokich temperaturach. Klejąc punktowo możemy zastosować klej montażowy w tubach, jednak zaleca się pokrywanie klejem całej powierzchni arkusza forniru. Dzięki takiej metodzie mamy lepszą przyczepność początkową, ale przede wszystkim unikamy w późniejszym czasie powstawania tzw bąbli. Fornir kamienny jest bardzo elastyczny i w przypadku klejenia punktowego zazwyczaj pęcherze powietrza wyjdą i mogą zniszczyć cały efekt naszej pracy.
UWAGA Nie stosujemy cementowych klejów do kamienia
Proces klejenia
Po docięciu do odpowiedniego formatu naszego kamienia, przystępujemy do klejenia. Zalecamy oczyszczenie tylnej powierzchni. Zrób to za pomocą ściereczki z delikatnym płynem np. do mycia naczyń lub za pomocą środków do odtłuszczania powierzchni przed klejeniem. Klej rozprowadzamy pacą zębatą na całej powierzchni arkusza . Chcąc uniknąć wypływania kleju warto zostawić centymetrowy margines wokół całej płyty. Po przyłożeniu płyty do ściany przystępujemy do ‘przyklepania’ kamienia. Za pomocą wałka lub pacy dociśnij fornir do ściany tak aby jednocześnie pozbyć się powietrza. Jest to bardzo ważne, ten zabieg pozwala uniknąć późniejszego wybąblenia się fornirów.
Jeżeli zauważysz , że klej wypływa to staraj się natychmiast usuwać go za pomocą ścierki oraz gorącej wody. Nie zostawiaj takich wycieków ponieważ klej epoksydowy już po godzinie może być ciężki do usunięcia. W przypadku tzw klejenia na styk kamień przed wypływającym klejem możesz zabezpieczyć taśmą malarską , którą przyklejamy na krawędzie przedniej strony.
Wskazówka – po nałożeniu kleju na fornir poczekaj do momentu kiedy klej zacznie wiązać. Wyczuj moment dużej "lepkości" i dopiero przyłóż do ściany. Unikniesz efektu spływania.
Kleimy z fugą czy na styk ? a może ze szczeliną bez wypełniania fugą ?
Fornir kamienny możemy zamontować ze spoinami lub bez. Jednak decydując się na jeden z powyższych wariantów musisz wziąć pod uwagę miejsce gdzie fornir kamienny będzie przyklejony, narażenie na zmieniające się warunki atmosferyczne oraz czy będzie kontakt z wodą. Jeżeli chcemy aby kamień zdobił popularną ściankę telewizyjną gdzie warunki są raczej stałe, nie mamy płynącej wody to możemy sobie pozwolić na montaż na tzw styk lub ze szczeliną bez wypełniania fugą. Tutaj podkład z farby może imitować nam fugę jednocześnie nadając efekt tzw głębokiej fugi. Montując fornir w kabinie prysznicowej ze względu na płynącą wodę musisz zadbać o szczelność łączeń. Tutaj możesz użyć fugi. Ewentualnie możesz zastosować barwnik do kleju, a wypływający klej na łączeniach potraktować jako uszczelniacz. Podobnie na elewacjach budynków gdzie fornir jest narażony na opady deszczu.
Jeżeli chcesz zainstalować fornir kamienny na elewacji zewnętrznej narażonej na zmiany temperatury, a przede wszystkim na mocno operujące słońce to przemyśl czy nie będzie potrzebna dylatacja. Fornir jest materiałem elastycznym i mocno pracującym pod wpływem ciepła. Jeżeli jednak chcesz uniknąć efektu fugi i kleić arkusze na styk to koniecznie musisz zastosować klej żywiczny stale elastyczny w każdych warunkach. Wskazówka – jeżeli decydujesz się na klejenie elewacji na styk to staraj się aby arkusze forniru były ciepłe czyli już mocno ‚rozciągnięte’ ten zabieg zapobiega późniejszej reakcji i rozciąganiu się na słońcu.. Unikaj klejenia w niskich temperaturach. Ściana musi być idealnie sucha.
Prezentowany model o powierzchni ciętej: w odcieniach STALOWO-GRAFITOWYCH